A leghatékonyabb, ha a jutalmazást és figyelmes odafordulást, a dicséretet és a szeretetünket használjuk. Az édesség, esetleg valamilyen különleges élmény, vagy akár egy új játék, nem feltétlenül jutalomértékű. A pontozótáblára adott csillag, vagy egy kiruccanás, épp úgy alkalmas a jó magaviseletre, annak elősegítésére, mint hogy egy drága ajándékkal oldanánk meg.
Ha pedig meghoztál és kimondtál egy szabályt, ne változtass rajta a békesség kedvéért, vagy mert valami zavaró dolog közbejött. Tegyél róla, hogy a szabályt mindenki, még a párod is betartsa. A szabály az szabály! A gyerekeknek tudni kell, a viselkedésének korlátai vannak, és van ami elfogadható, van ami nem. Nekünk szülőknek kell ki jelölnünk a határokat és a korlátokat. Meg kell mondanunk, hogy mit is várunk el, illetve mit nem fogadunk el tőlük. Csak akkor maradnak a helyükön a korlátok, ha következetesek maradunk.
Meglehet, ennek fenntartásához a tekintély hangján kell szólnod a gyerekedhez, hogy az üzeneted célba érjen. Ha ez nem elég, vannak más módszerek is, amelyekhez folyamodhatsz, de ezek között a büntetés ne szerepeljen. Tartsunk rendet az otthonunkba és tartsuk be a napirendet. Határozd meg a felkelés, az étkezés, a fürdés és a lefekvés idejét. Ha a napirend beállt, akkor már lehetsz rugalmasabb is.
A figyelmeztetésnek két formája van. Az egyik az, amikor te vagy a "beszélő óra". Szólsz a gyereknek, ha közeledik a lefekvés ideje, vagy hogy hamarosan tálalod a vacsorát. A másik eset az, amikor figyelmezteted, amit tesz az helytelen, nem fogadható el. Ez módot ad neki, hogy minden további fegyelmezés nélkül, önként is változtasson a viselkedésén.
A gyerekek is küzdhetnek olyan lelki problémákkal, amelyek miatt a viselkedésük egyik pillanatról a másikra teljesen megváltozik. Tudd meg, mi állhat a háttérben! A kisgyerek nem érti, hogy mit akarsz tőle. Nem érti hogyan kell, illetve hogyan nem lehet viselkednie, ha nem magyarázod meg neki. Mondd és mutasd is meg amire kéred, hogy biztosan felfogja. Ne adj túl bonyolult magyarázatokat, és ne okolj meg mindig mindent. Amikor fegyelmezed a gyereket, az életkorának megfelelően mondd el neki, miért teszed. Kérdezz rá, valóban érti-e a fegyelmezés okát.
A gyerekkor arról is szól, hogy fel kell nőni. Hagyd meg a gyerkőcnek a maga felelősségét ebben a folyamatban. Legyenek olyan dolgok, amelyeket kipróbálhat, apróságok, amelyeket megtapasztalhat. Hagy legyen önbizalma, hogy magától is rájöhessen mindarra, amire az életben szüksége lesz. Vond be őt a család életébe. Arról azonban bizonyosodj meg, hogy az elvárásaid reálisak. Ne tedd ki csemetédet felesleges félelmeknek, vagy kudarcoknak.
© 2018 - 2021 Híreink.hu | Created by: profiwebmester.hu