A jó hír az, hogy a gyermekek ösztönösen szeretnek mozogni. Amint annak tudatára ébrednek, hogy kezüket és lábukat használva képesek a helyváltoztatásra, szülő legyen a talpán, aki képes lépést tartani izgága csemetéjével. A kíváncsi gyermekek pedig fáradságot nem ismerve képesek szaladgálni, ugrálni, fogócskázni, fára mászni.
Azonban az életkor előrehaladtával a gyermekeknek meg kell tanulniuk az iskolában egy helyben ülni, és a tanulással töltött idő gyakran a mozgás rovására megy. Szabadidejükben pedig inkább a számítógépes játékokat választják a sportolás helyett, a mozgáshiány pedig idővel különböző problémák, betegségek kialakulásához vezethet, legyen szó túlsúlyról, mozgásszervi, ízületi panaszokról, a csigolyák közötti porckorongok károsodásáról, hátfájásról, gerincproblémákról, vagy éppen a mozgásszegény életmód következtében elszenvedett sérülésekről, melyek kockázata ilyenkor sokkal magasabb. A következő cikkben röviden összefoglaljuk, hogy miért is bír kiemelt jelentőséggel a rendszeres testmozgás gyermekkorban, milyen jótékony hatásai vannak a testi, lelki és mentális fejlődésre egyaránt.
A sportolás egyben az önismeret magasiskolája is. Megtanít méltósággal nyerni és emelt fővel veszíteni, őszinte alázatra nevel már kisgyermekkortól. Nagyon sokat ad a gyermekek személyiségfejlődéséhez. A különböző csapatjátékokban megtapasztalhatják, milyen fontos az alkalmazkodóképesség – mások elfogadása és a magunk helyének megtalálása az adott közösségben – amely az együttműködés alapfeltétele. Fair playre, segítőkészségre, másokért való odafigyelésre tanít. Az egyéni sportoknak köszönhetően pedig sokat fejlődik a gyerekek a kitartása, a megküzdési képessége, az akaratereje. Ezekkel a készségekkel és tulajdonságokkal felvértezve pedig az élet bármely területén könnyebben veszik majd az akadályokat.
Mikor van túl korán? Az úszáshoz például soha sincs túl korán – manapság még az újszülötteknek is tartanak különböző típusú úszás programokat. A csecsemők számára tartott vizi tornára már 2-3 hónapos korától beíratható, ez segít a mozgékonyságának fejlesztésében, a hátgerinc izmainak megerősödésében és a csontozat egészséges fejlődésében is.
Egy éves korától olyan sportokra is elkezdheted felkészíteni, amelyekre még valójában nem áll készen (biciklizés, labdarúgás, műkorcsolya, síelés), de a későbbiekben szeretnéd, ha kipróbálná. Fejleszd az egyensúlyérzékét úgy, hogy fél lábon áll vagy ugrál egyikről a másikra. Más gyakorlatok, mint az ugrálások vagy nyújtózkodások szintén elősegítik a megfelelő növekedést és a harmonikus testi fejlődést.
A 3-5 éves gyerekek szeretnek csoportosan játszani, a számukra ennek megfelelően kell az egyszerűbb mozgásformák közül választani.
A sport az érzelmeinkre is jótékony hatást gyakorol, boldoggá tesz. Képes olyan állapotba hozni az embert, amely egy semmivel sem összehasonlítható érzést szül, a küzdelem élvezetéből sarjadó áramlás élményt. „Amikor az ember teljesen eggyé válik azzal, amit csinál és tudja, hogy erős, és legalábbis az adott pillanatban ő maga irányítja sorsát, és az eredményektől függetlenül úgy érzi, hogy minden milyen jó… akkor éli át teljes lényével, hogy áramlik benne az élet. Ez a flow.” Az alábbi mondat Csíkszentmihályi Mihály pszichológustól, a pozitív pszichológia egyik legnagyobb atyjától származik.
Óvodás kortól kezdve a különböző sportok által fejleszthetjük tovább a gyermekek mozgásos képességeit, amik hozzásegítik őket az agyféltekék közötti gyorsabb átváltáshoz, a gyors idegpályák kialakításához, a gondolkodás gyorsaságának fejlesztéséhez, ezáltal pedig az iskolában is jobb teljesítményt nyújtanak, kiemelkedőbb eredményeket érnek el.
Ahhoz, hogy gyermekünk kedvet kapjon egy-egy sportághoz, nagyban segítheti az is, ha velünk együtt megnéz egy-egy mérkőzést, sporteseményt élőben vagy sportközvetítésen keresztül. Továbbá jó szívvel ajánljuk Nektek a megújult Da Vinci TV csatorna Sportlabor c. műsorát, amelyet a televízión vagy a Da Vinci Kids applikáción keresztül is követhettek. Ebben a sorozatban gyerekekkel és profikkal is találkozunk a sport világából. A profik elárulják, mi történik, amikor játszunk, megosztják Veletek tippjeiket, hogy még ügyesebbek lehessetek, segítenek megérteni a nézőknek a sport történetét, miközben érdekes tudományos tényeket is bemutatnak.
© 2018 - 2022 Híreink.hu | Created by: profiwebmester.hu